Cellulit – czym jest?

Cellulit to prawdziwa udręka. Chociaż pojawia się w miejscach raczej rzadko wystawianych na widok publiczny, to i tak umie efektywnie zepsuć zadowolenie ze swojego wyglądu.

Kłopot z cellulitem dotyka prawie że wszystkich dziewczyn i nie jest prosty do rozwiązania. Jakie są zatem efektywne metody na cellulit? Czy walkę z pomarańczową skórką można wygrać, stosując tabletki na cellulit? A przede wszystkim – czym w ogóle jest cellulit i dlaczego stale nęka kobiety?

Wróg pięknego ciała

Skórka pomarańczowa, cellulit – to znane nazwy lipodystrofii. Lipodystrofia zaś oznacza nieprawidłowe usytuowanie tkanki tłuszczowej, współwystępujące ze zmianami tkanki podskórnej. Zaburzenie to występuje głównie u kobiet, ze względu na obecność estrogenu w ich organizmach. To obecnie nadmiar estrogenu oskarża się o spowodowanie zjawiska cellulitu. Pokazać się on może już w okresie dojrzewania, lub niedługo po nim, a nasilać się w czasie ciąży i menopauzy. Objawy cellulitu są dobrze znane większości kobiet i to one powodują, że jest to tak niepożądane zaburzenie. Bo cellulit, choć niegroźny i zazwyczaj bezbolesny, jest dosłownie brzydki. Jego zauważalnym rezultatem jest zmiana obszaru skóry ud, bioder, brzucha, pośladków, a nawet ramion. Skóra zaatakowana cellulitem staje się pofałdowana i nierówna.

To właśnie wygląd cellulitu jest głównym problemem. Nie da się ukryć, że zaatakowana nim skóra nie prezentuje się dobrze i daleko jej do ideału jędrności i gładkości. Ponadto, duża liczba kobiet zgłasza także dodatkowe objawy powiązane z posiadaniem cellulitu, takie jak: uczucie nadmiernego napięcia kończyn dolnych, ciężkości, skurcze i mrowienia. Dlatego od lat, nie tylko kosmetolodzy i badacze, ale też same kobiety, próbują odnaleźć sposoby na to, jak się pozbyć cellulitu. Wśród opracowanych dotychczas środków na cellulit, są zarówno masaże, diety, jak i specjalistyczne zabiegi, czy też tabletki na cellulit.

Dlaczego pojawia się cellulit?

Cellulit dotyka większości kobiet, jednak nie wszystkich w tym samym czasie życia. Niektóre dziewczyny mogą wszakże poszczycić się ciałem wolnym od pomarańczowej skórki. Co więcej, nawet już istniejący cellulit da się zredukować, a nawet zupełnie zwalczyć. Aby to osiągnąć, ale też, by unikać powstania cellulitu, warto jest poznać powody jego wystąpienia.

Powodem o największym dla zjawiska lipodystrofii sensie, zdają się być zaburzenia hormonalne. Podwyższona ilość estrogenu w kobiecym organizmie, działa na zwiększenie przepuszczalności naczyń krwionośnych i limfatycznych. Z tego powodu, przez ich ścianki przenika płyn fizjologiczny, który następnie gromadzi się w przestrzeniach międzykomórkowych, powodując obrzęki. Mikrokrążenie w warstwie podskórnej zostaje utrudnione. Tym sposobem prowadzi do powstania cellulitu.

Skłonność do tworzenia się cellulitu może być dziedziczona. Dokładniej rzecz ujmując, odziedziczyć można możliwość do tworzenia się żylaków, częstych obrzęków, czy wiotkiej struktury tkanki łącznej, a to są czynniki o niebagatelnym wpływie na wytwarzanie się cellulitu. Na cellulit, a konkretniej jego tworzenie się, działa też brak wystarczającej ilości aktywności fizycznej. Gdy praktykujemy siedzący tryb życia, procent masy mięśniowej groźnie zmniejsza się w stosunku do masy tkanki tłuszczowej, a od tego miejsca już tylko krok do cellulitu. Przy tym, mało się ruszając, tracimy stopniowo elastyczność naszych mięśni i ścięgien i zmniejszamy wydolność mięśni (zwłaszcza nóg), co zaburza odpływ żylny i powoduje zwiększenie zastoju płynów w tkankach.

Całkiem słusznie od razu pojawia się wniosek, że jedną z odpowiedzi na pytanie, jak pozbyć się cellulitu, jest uprawianie sportu, lub chociażby prowadzenie bogatego w ruch trybu życia. Jeśli chodzi o metody na zwalczanie cellulitu, ten, obok rozwiązania, jakim są tabletki na cellulit, jest jednym z najefektywniejszych. Inną przyczyną tworzenia się cellulitu, może być nieprawidłowa dieta. Pomarańczowa skórka, choć przydarza się nawet osobom bardzo szczupłym, zazwyczaj jednak dotyczy tych z lekką lub większą, nadwagą.

Najlepsze metody na pozbycie się cellulitu

Jeśli chodzi o to, jak wyzbyć się cellulitu, rozwiązań jest wiele. Niektóre są w kategorii tak zwanych domowych sposobów i, choć ich efektywności nie potwierdzają żadne profesjonalne badania, to wiele kobiet cieszy się efektami ich używania. Nie brakuje też udowodnionych wiedzą naukową propozycji na walkę z cellulitem, takich jak tabletki na cellulit, czy specjalistyczne zabiegi przeprowadzane w gabinetach kosmetycznych.

– Zabiegi na cellulit – cechują się dość dużą skutecznością w ograniczeniu cellulitu. Wykorzystuje się do ich zadania różnorodne technologie kosmetologiczne, takie jak impulsy laserowe, podczerwień, fale radiowe, fale ultradźwiękowe itp. Niektóre z nich wymagają znieczulenia. Są bezpieczne, ale mogą powodować pewne powikłania, takie jak: reakcje alergiczne, blizny, krwiaki, miejscowe infekcje, obrzęki.

– Masaż antycellulitowy – polewanie miejsc zmienionych cellulitem strumieniami naprzemiennie zimnej i gorącej wody, a potem masaż szorstką gąbką lub rękawicą do masażu (od kostek w górę). Takie prace mają na celu poprawę krążenia, która wpłynie na redukcję cellulitu.

Tabletki na cellulit – jako że cellulit to zmiana występująca nie na powierzchni skóry, ale pod nią, rozważając różne działania, mające na celu jej usunięcie, należy wziąć pod uwagę też działanie od wewnątrz organizmu. Do tego celu będą najlepsze tabletki na cellulit. Ich stosowanie wpłynie na polepszenie mikrokrążenia, wzmocnienie naczyń krwionośnych oraz zablokowanie szkodliwych procesów, skutkujących pojawieniem się cellulitu. Ale tabletki na cellulit wspomogą także proces odchudzania, co również nie jest bez znaczenia dla skóry bez cellulitu.

– Domowe sposoby na cellulit – zalicza się do nich np. peeling z soli kuchennej z dodatkiem oliwy, lub peeling ze zmielonej kawy, oraz nacieranie skóry cytryną i zawijanie jej w folię spożywczą.

– Dieta – stosując dietę na cellulit, głównie należy się starać o zredukowanie tkanki tłuszczowej. Należy zatem ograniczyć liczbę spożywanych kalorii, jeść mniej produktów węglowodanowych, stale sięgać po warzywa. Pomocne jest też picie dużych ilości wody (jak też zielonej i czerwonej herbaty).

– Sport – ćwiczenia fizyczne nie tylko pomagają schudnąć, ale też w naturalny sposób ujędrniają skórę. Dzięki aktywności fizycznej, polepsza się krążenie w żyłach, co również ma wpływ na zmniejszenie cellulitu i zapobieganie jego tworzeniu się.